Adv
  • 501
Aydın

Turbo arızası nasıl kontrol edilir?

  • 501

Günümüzde üretilen araç motorlarının bir çoğunda, küçük motor hacminden yüksek güç elde edebilmek için turbo besleme kullanılmaktadır.  Araç motorları maksimum 10 bin devirlerde dönerken, turbo böyle bir motor da 30-40 bin devirlerde dönmektedir dolayısıyla turbonun bakımlı olması çok önem teşkil eder. Aksi taktirde turboda farklı arızalar olabilmektedir (mil sarması, mil boşluğu, yataklandırıcı burç aşınmaları,,mil kesme,,fan kırma). Bu arızaları ikinci el araç alım sırasında eksperler tespit edebilir mi? Araç satın alırken ekspertiz firmaları turbo kontrolunu nasıl yapar?

1 Cevap

  1. Aracın motoru ısındıktan sonra, 3500-4000 devire kadar gaz verip bırakıyoruz ıslık sesi yada hava ile kalınlaşan boru sesi tarzı ses olmamalıdır. Çığlık yada ıslık türü sesler turbo arızasına işaret eder. Sesin debisi motor devri ile doğru orantılı olarak artıp azalıyor ise turbo ötüyor diye nitelendirilebilir. Bu ötme sesi mildeki sürtünmeden yada fanların bulunduğu yüzeylere teması sonrası oluşmaktadır.

    Turbo içerisine giren yağlama yağı borusu üzerinde kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Turbo hortum bağlantılarında yağlanma ve yırtık olmaması önemlidir.

    Not: Turbo arızalandığında yüksek devirlerde dönen bir sistem olduğu için motor içerisine metal parçacıkları göndererek motorun hasar görmesinede sebep olabilmektedir.

    • 42

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.