• 384
Aydın

Uykuda Ağız Suyu (Salya) Akması Nasıl Önlenir?

 • 384
Uykuda Ağız Suyu (Salya) Akması Nasıl Önlenir?

1 Cevap

 1. Çoğu kişinin basit bir sorun olarak gördüğü ve anlamlandıramadığı bu durumun birçok nedeni olabilir. Uykuda ağız suyumuz bebeklerde ve yetişkinlerde sıkça rastlanan bir problemdir. Uyku sırasında ağızdan su gelmesi sağa veya sola yan yatışımızdan kaynaklı olarak gerçekleşebilir. Yer çekimine yenik düşen tükürüklerimiz uykumuzda salya olarak yastığımıza akabilir. Yatış pozisyonumuz uykumuzda ağzımızdan su akmasına sebebiyet verir. Uyurken yüz kaslarımız ve reflekslerimiz rahatlar. Bu sebeple de tükürüklerimiz birikir ve uyurken yutkunamadığımız için ağzımızdan sızmaya başlar. Uykuda ağız suyu akması nedir? Uykuda ağız suyu neden akar? Uykuda ağız suyu akmasını önlemek için neler yapılır? Gibi birçok soruya yanıt bulacağınız yazının detaylarını sizler için derledik.

  Uykuda Ağız Suyunun Akmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Hipersalivasyon yani salya salgılamanın artması rahatsızlığı da uyurken ağzımızdan su akmasına neden olur.
  • Burun tıkanıklığı ya da sinüslerdeki enfeksiyonel sorunlar
  • Grip
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi uykuda ağız suyu akıntısına sebep olabilmektedir.
  • Geniz yolu tıkanıklığı
  • Hamile isek mide bulantısının çok olması
  • MS hastalığı
  • Diş problemleri
  • Fazla kilolar
  • Sinir hastalıkları
  • Aşırı asitli şeyler tüketmek ya da diyet uygulamak
  • Mide ekşimesi sonucu uyarılan yemek borusu da fazla salya üretir ve uykuda ağız suyunun akmasına sebep olur.
  • Solunum yolu tıkanıklığınız olabilir.
  • Uyku apsesi nefes almanızı zorlaştıran bir durumdur ve bu da ağız suyu akması nedenleri arasındadır.
  • Bademciklerde iltihaplanma ve iltihapların birikmesi sonucu salya yutulamaz. Buda uykuda ağızdan su akmasına neden olur.
  • Ağız kuruluğunu önleyen ilaçlar ya ada antidepresanlar da salya oluşumunu fazlalaştırır. Uykuda kontrol edemediğimizden akışı gerçekleşir.
  • Ağzımızın yapısı da bu nedenlerden biridir.
  • Parkinson hastalığı da uyurken ağzımızdan su akmasına sebep olur.

  Hangi Durumlarda Risklidir?

  Vücudumuz bir şeylere sinyal olarak bazı reaksiyonlar gösterdiği için en basit belirtileri bile dikkate almakta fayda var. Kişinin konforunu azaltan uykuda ağız suyu akma sorunu, bazı rahatsızlıkların sinyalci olarak gösterilmektedir. Risk ihtimalleri göz önünde bulundurularak her konuda tedbirli ve bilinçli davranılmalıdır. Uykuda ağız suyu akmasının risklerini inceleyerek hangi durumlarda endişe etmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Doktora başvururken dikkat edeceğiniz bu detaylar teşhisi ve tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

  Alerji ya da zehirlenme sonrası ağız suyu akması risklidir. Bazen bu alerjik belirtiler hayatı önem taşıyabilir. Bu durumlarda hemen bir doktora danışmak gereklidir.

  Ağız yapımızda uyurken ağzımızdan su akmasına sebep olan etkilerden biriydi. Fakat bu özellik geniz eti problemi yaşadığımızın belirtisi olabilir. Bu durumda da bir sağlık kuruluşundan yardım almamız gereklidir.

  Ağzımızdan akan su kıl kurdu oluşumuna sebep olabilir. Bu sorunla karşılaşmamak ve ağzımız açık uyumamak için bir dâhiliye doktoruna gidip test yaptırmamız gerekir.

  Uyurken Ağzımızdan Su Akmasını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

  Uyurken ağız suyu akması sorunu yaşayanlar için derlediğimiz birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden kendinize en uygun olanı seçerek uygulamayı deneyebilirsiniz. Kişiden kişiye bünye farklılıklarından dolayı etkileri aynı olmayabilir. Bu yüzden bu yöntemleri düzenli bir şekilde deneyebilirsiniz.

  Uykuda ağız suyu akması problemlerine önlemek için yapmanız gerekenler:

  İlk uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri yatış pozisyonunuzu değiştirmek olacaktır. Öncelikle sırt üstü yatmalıyız. Yatış pozisyonumuzun değişmesi gerekmektedir. Destekleyici bir yastık daha kullanıp başımızı yükseltmekte iyi bir öneri olabilir. En önemli şeylerden biri de doğru nefes alıp vermektir. Burnumuzda tıkanıklık vb. şeyler yoksa burundan nefes almak ağız suyunun oluşmasını engelleyecektir.

  Bir diğer yöntem ise bu sorunlar için üretilmiş olan ağız aparatlarıdır. Ciddi boyutta uykuda ağız suyu akmasından rahatsız olan bireyler bu aparatlar yardımı ile daha konforlu bir gece geçirebilirler. Sizin için doğru aparatı doktor tespit edecektir. Diğer türlü herhangi bir aparat ile verimli sonuç almanız pek mümkün değildir. Doktor önerisiyle almanı gereken bu basit aparatları günlük yaşamda kullanmanız durumunda bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Özellikle kendi evinizde uyumayacağınız günlerde bu aparat sizi oldukça rahatlatacaktır.

  Uykuda ağız suyu akması sorununa basit önlemleri almak isteyenler için en can alıcı tavsiyede sıra. Düzenli uyku ve beslenme. Her şey için öncelikle temel ihtiyaçları yerine getirmelisiniz. Yoksa herkesin vücudu bu ihtiyaçların yetersizliği karşısında farklı reaksiyonlar göstererek sinyal vermeye başlar. Alkolden ve nefes almanızı zorlaştıracak haplardan uzak durmanız faydanıza olacaktır. Aşırı kilolu bireylerin ise olması gereken ideal sağlıklı kiloya düşmeye çalışmaları hatta gerekirse uzman diyetisyenlere başvurarak bu durum için yardım alması gerekmektedir.

  Yapmanız gerekenleri bilmek kadar yapmamanız gereken yanlış uygulamalardan da uzak durmanız oldukça önemlidir. Ağız suyu akmasını önlemek için yanlış bilinen bir yöntem vardır. Ağzınız açık uyumak suyu kurutmaz. Sadece rahatsız edici boğaz ağrısı çekmenize neden olur. O yüzden bu saçma yöntemden uzak durarak başınıza daha çok dert açmamaya özen gösterin.

  • 95

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.