Adv
 • 247
Aydın

Vücudumuzdaki Bir Kesiğe Alkol Dökünce Neden Yanar?

 • 247

2 Cevap

 1. Yara yada kesiğe uygulayacağınız etanol, izopropil veya denatüre alkolden hangisini kullanırsanız kullanın hepsi aynı yanma etksini oluşturacaktır. Alkol fiziksel olarak yakmaz, ancak o hissi alırsınız çünkü bu kimyasal, alevin sıcak veya suyun kaynar olduğunu anlamanıza yarayan deri altındaki sinir reseptörlerini aktifleştirir.

  Yanmaya maruz kaldığınızda, beyninize yanma nörokimyasal sinyalleri gönderen VR1 reseptörleri de denilen özel hücreler bulunur. İşte bu reseptörlere alkol ulaştığında, (mesela açık yaranın üzerine alkol bazlı dezenfektan döktüğünüzde) alkol molekülleri bu sinyali göndermek için gerekli olan sıcaklık eşiğini düşürür.

  Alkol yaraya döküldüğünde neden yakar?

  Etanol ve VR1 reseptörleri arasındaki etkileşimi inceleyen bilim adamları, normalden 10 derece daha soğuk sıcaklıkta reseptörlerin tetiklendiğini keşfettiler. Diğer alkol türlerinde de benzer özelliği gözlemlediler.

  Kesin olmamakla birlikte; yanma tepkisinin parçası olan hücreler tarafından üretilen ısının, yanma hissi kaynağı olarak hareket etmesi mümkündür.

  Bir kesiğe donmuş alkol bile uygulansa batma hissi oluşur.

  • 100
 2. Vücutta bir kesik olduğunda vr 1 adında reseptörler açığa çıkıyorlar. Normalde bu reseptörler ısı algılayıp beyne sinyal göndermekle görevlidirler. Ortaya çıkan reseptörler üzerine alkol döktüğümüzde alkol bu reseptörlerin ısı algılama aralığını değiştirerek -42 dereceden -34 dereceye yükseltiyor.

  Reseptörlerin ısı algılama toleranslarını değiştirerek kesik etrafı yanmasa bile mevcut vücüt sıcaklığını normalden fazla algılanmasına hatta yanıyormuş hissi uyandırmasına sebep olur.

  • 36

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.