• 187
Aydın

WBTC yada Wrapped (sarılmış) Bitcoin’ler Ne Kadar Güveilir?

 • 187

 

1 Cevap

 1. Wrapped (sarılmış) BTC köprülerinin güvenliği sorunu, DeFi topluluğu genelinde uzun süredir kaynayan bir endişe olmuştur. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’de tweet’da konuyu vurguladı:

  vitalik wbtc

  Gönderisinin altındaki yorumlar, Crypto Twitter’ın tüm farklı kesimlerini temsil eden üyelerin hararetli tartışmalarıyla doluydu.

  Wanchain’deki güvenli çapraz zincir teknolojisi araştırmalarım, çeşitli çapraz zincir BTC mekanizmaları hakkında genel anlayışa sahip olmamı sağladı. Şimdi bunların tam olarak nasıl çalıştıklarına ve insanların bunları neden kullandığına bir göz atalım:

  Neden …

  Temelde, Wrapped BTC oluşturulurken, “gerçek” BTC, “sahte” BTC ile değiştirilir. Bazıları, neden “sahte” BTC kullanmak isteyeyim diyebilir?

  Teknik gereksinimlere bağlıdır. DeFi endüstrisi şu anda borç verme, seçenekler ve diğer DeFi uygulamalarına akan milyarlarca dolar ile patlama yaşıyor. Üstel artış oranı her geçen gün daha da hızlanıyor. Bununla birlikte, bu büyüme öncelikle Ethereum blok zincirinde. Ethereum’daki DeFi uygulamaları yalnızca ERC20 tokenlarını destekleyebilir, bu nedenle BTC, en yeni ve en büyük hiper DeFi platformlarında borç verme, ödünç alma, ticaret vb. İçin kullanılmak üzere “sahte” ERC20 sürümüne dönüştürülmelidir. Meşru bir kullanım durumudur. Bununla birlikte, Ethereum blok zincirinde BTC veya diğer Ethereum dışı varlıkları sararken, bu varlıkları sarmak için kullanılan mekanizma konusunda özellikle dikkatli olunmalıdır.

  Nasıl…

  BTC çapraz zincir köprülerinin en basit ve en anlaşılır yaklaşım, bir kullanıcının “gerçek” BTC’yi  Bitcoin blok zincirindeki kilitli olaraka kalacağı bir adrese aktarmasıdır . Bu adresi “gerçek” BTC  ulaştıktan sonra,  Ethereum ağı üzerinde  “Sahte” ERC20 BTC üretilir. Bu tür token belirteç, eşleme belirteci veya “sarılmış” token olarak bilinir ve Ethereum’da ağında BTC’nin bir temsili olarak serbestçe kullanılabilir olmasını sağlar. Aksi yönde işlem yapıldığında ERC20 BTC yakılır (yok edilir) ve Bitcoin üzerindeki kilitli BTC serbest bırakılır . Ethereum’da basılan ERC20 tabanlı BTC tokenleri, çapraz zincir köprüsünün arkasındaki protokolü veya organizasyonu belirtmek için bir ön ek alır. Örneğin, wanBTC, renBTC, sBTC, WBTC, tBTC, vb.

  Nasıl Problem Çıkabilir?

  Artık Wrapped (Sarılmış) BTC’nin nasıl çalıştığını ve insanların onu neden kullandığını anladığımıza göre, bu süreçle ilişkili potansiyel tehlikelere bir göz atalım. Tüm sarılmış BTC ile ilgili temel tehlike, Bitcoin blok zincirindeki “gerçek” BTC’nin kilidinin açılıp başka birine verilebilmesi ve “sahte” ERC20 BTC token sahiplerinin ellerinde boş bir çanta kalmasıdır. Böyle birşey gerçekleşmesi durumunda  “sahte” ERC20 BTC artık değersiz hale gelir. Bu hırsızlığın nasıl gerçekleşebileceği tamamen BTC’yi Ethereum’a veya üzerinde Cosmos veya Polkadot gibi DeFi uygulamaları bulunan diğer blok zincirlerine getirmek için kullanılan çapraz zincir köprüsü (cross-chain bridge) için kullanılan mekanizmaya bağlıdır.

  • 100

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.